ایرانیان پوشش

فرایند ارزیابی خسارت وسایل نقلیه موتوری زمینی شرکت ارزیابی خسارت ایرانیان پوشش

خسارت سیار
شرکت سهامی ارزیابی خسارت بیمه‌ای ایرانیان پوشش” به‌عنوان نخستین شرکت رسمی ارزیابی خسارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، در جهت بهبود عملکرد پرداخت خسارت ، برنامه‌های متنوعی اجرا نموده است که این فعالیت‌ها را می‌توان در جهت افزایش صحت و دقت فرایند محاسبه و پرداخت خسارت و همچنین افزایش میزان رضایت دریافت‌کنندگان خسارت ، براساس استانداردهای بین‌المللی طبقه بندی کرد. راه‌اندازی واحد خسارت سیار اتومبیل ، یکی از طرح‌های مشتری‌ مدارانه این شرکت است که کمک خواهد کرد زیان‌دیدگان حادثه مالی اتومبیل ، بیش از گذشته ، از پرداخت به‌ موقع خسارت شرکت‌های بیمه منتفع شوند. خسارت‌دیدگانی که در لحظه تصادف تمایل به استفاده از خدمات پرداخت خسارت سیار اتومبیل را دارند ، می‌توانند ضمن تماس با شماره شرکت و ارائه اطلاعات لازم ، در سریع‌ترین زمان ، از حضور کارشناسان این شرکت در محل حادثه ، اطمینان حاصل کنند بدون آنکه نگران اختلاف بین مبلغ ارزیابی‌شده ازسوی شرکت بیمه و هزینه درخواستی تعمیرگاه بابت تعمیر و بازسازی خودروی آسیب‌دیده باشند. به‌زودی گشت‌های کارشناسی سیار خسارت اتومبیل شخص ثالث اتومبیل ، در ورودی و خروجی شهرها مستقر شده ، آماده ارائه خدمات می‌باشد و با بهره‌گیری از همکاران بازنشسته راهور ناجا و صنعت بیمه ، مصمم است با رعایت بی‌طرفی و استقلال ، در نهایت صداقت و با کمال دانش ، تجربه ، مهارت و با حفظ اخلاق حرفه‌ای ، اعتماد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار را دوچندان کند و با برخورداری از تجربه علمی ، فنی و تخصصی ، تلاش خود را در برقراری جوّی سالم در عرصه ارزیابی خسارت به کار بندد و فرصت‌های مناسبی را جهت مبادله دیدگاه‌های فنی و تخصصی ، درزمینه کاهش هزینه‌ها فراهم سازد. استمرار این فعالیت‌ها در بعد وسیع‌تری که منافع جامعه در آن مطرح است ، به کاهش هزینه‌های شرکت‌های بیمه‌گر منجر خواهد شد. ازآنجا که دستیابی به اهداف عالی ، نیازمند بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و حرفه‌ای در سطوح عالی است، کارشناسان این شرکت با توجه به مهارت‌ها و قابلیت‌های تخصصی در امر بررسی کروکی‌های انتظامی و احراز اصالت خودروهای طرفین و ارزیابی دقیق خسارت ، اهمیت ویژه‌ای برای جلب رضایت بیمه‌گذاران و کاهش هزینه‌ها و رضایتمندی مدیران شرکت‌های بیمه‌گر قائل هستند. بنابراین با تلفیق دانش فنی کارشناسانIT و بهره‌مندی از تجربیات علمی و تخصصی کارشناسان رسمی دادگستری (معاونت‌های بازنشسته راهور ناجا) و کارشناسان ارزیاب رسمی خسارت صنعت بیمه ، “سامانه الکترونیک آنلاین ایرانیان پوشش” به‌صورت شبکه‌ای ملی با پوشش سراسری طراحی گردید. این سامانه به‌منظور دستیابی به پیشرفت‌های فنی و با کنترل پیوسته ، اطلاعات رسیده درزمینه ارزیابی خسارت‌ها را تجزیه ‌و تحلیل می‌نماید و درنهایت با برگزیدن روش‌های منطقی ، اقدامات مؤثرتری در جهت کاهش هزینه‌ها انجام می‌دهد.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده حادثه بیمه‌نامه شخص ثالث:
۱- کارت خودرو یا شناسنامه خودروی مقصر و زیان‌‌دیده
۲- گواهینامه مقصر و زیان‌‌دیده
۳- اصل بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر و زیان‌‌دیده
۴- کروکی پلیس راهنمایی و رانندگی (درصورت ارائه‌ندادن کروکی ، پرداخت خسارت و میزان آن براساس مقررات شرکت بیمه انجام خواهد شد)

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده حادثه بیمه‌نامه بدنه اتومبیل:
۱- گواهینامه راننده
۲- کارت خودرو یا شناسنامه خودرو
۳- اصل بیمه‌نامه بدنه
۴- بیمه‌نامه شخص ثالث (اصل)
۵- درصورت سرقت ، اعم از کلی و جزئی ، ارائه گزارش مقامات انتظامی و مراجع قضایی

بازدید اولیه بیمه بدنه اتومبیل سامانه آنی
دستیابی به اهداف عالی ، نیازمند بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و حرفه‌ای در سطوح عالی می‌باشد ، ازاین‌رو شرکت سهامی ایرانیان پوشش ، تحت نظارت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با برخورداری از مهارت‌ها و قابلیت‌های تخصصی در امر بررسی بازدید اولیه بیمه‌نامه‌های بدنه اتومبیل و احراز اصالت خودرو ازطریق سامان‌دهی گروه‌های تخصصی کارشناسی با رویکرد بهره‌گیری از توانایی‌های فنی و مجرب بومی ، جهت حفظ حقوق بیمه‌گذاران و بیمه‌گران و رعایت استانداردهای بین‌المللی در کلیه مناطق کشور ، گزارش بازدید و قابلیت پوشش بیمه بدنه را به‌صورت آنی و ازطریق سامانه الکترونیکی ، به شرکت بیمه‌گر طرف قرارداد ارسال می‌نماید. وظیفه کارشناس ایرانیان پوشش در بازدید اولیه بیمه‌های بدنه اتومبیل به این شرح است:
۱- ارزش‌گذاری وسیله نقلیه : ارزش خودروی مورد بیمه به قیمت روز بازار تعیین می‌گردد.
۲- اثبات هویت : اصالت خودروی مورد بیمه با تشخیص شماره‌های فنی (انتظامی ، موتور ، شاسی و نوع اتاق) و با تطبیق کامل شماره‌های رؤیت‌شده با پلاک سینه و کارت انتظامی و سند خودرو اعلام می‌گردد.
۳- تأیید سلامت : دور تا دور خودروی مورد بیمه کاملاً بادقت مشاهده و سلامتی خودرو ازقبیل بدنه ، شاسی ، اطاق ، شیشه‌ها ، چراغ‌ها و … تعیین می‌گردد و درصورت وجود هرگونه آسیب ، با توضیح کامل و تصویر قسمت آسیب‌دیده ، به بیمه‌گر ارسال می‌گردد.
۴- ثبت لوازم اضافی و تزئینی احتمالی نصب‌شده ، با قید مارک و ارزش ریالی آن تعیین می‌گردد.
۵- پس از تکمیل گزارش : از کلیه زوایای مورد بیمه ، تصویر تهیه می‌شود و محل، ساعت ، تاریخ و نام و کد کارشناس بازدید به شرکت بیمه‌گر اعلام می‌گردد.

خسارت جانی (اتوموبیل)
شرکت‌های بیمه‌گر با اسکن پرونده ، آن را به شرکت ایرانیان پوشش ارسال می‌کنند. ابتدا ارزیاب خسارت ، با بررسی و استعلامات لازم و تحقیق در مورد علت بروز حادثه و ایجاد خسارت ، تعیین مقدار خسارت و تشخیص میزان تعهد بیمه‌‏گر طبق شرایط بیمه‌نامه ، ضمن تأیید یا رد پوشش بیمه‌ای ، با احراز تعهدات بیمه‌گر ، میزان خسارت قابل پرداخت ازسوی بیمه‌گر به زیان‌‌دیده را تا سقف تعهدات پذیرفته شده بیمه‌نامه برآورد می‌کند و سپس به‌صورت اتوماسیون به پزشک معتمد ایرانیان پوشش ارجاع می‌نماید. پزشک نیز ضمن بررسی پرونده بالینی و تطبیق گواهیهای پزشک قانونی ، درصورت تأیید ، ازطریق سیستم به وکیل ایرانیان پوشش ، نماینده حقوقی شرکت ارزیابی ارسال می‌نماید.

نظارت بر اسناد پزشکی خسارت جانی
نظر پزشک معتمد ، جهت تعیین درصد نقص عضو و ارش نقاط آسیب‌دیده ، برای بررسی سریع و دقیق پرونده‌های خسارتی (به‌ویژه پرونده‌هایی که بدون رأی دادگاه رسیدگی می‌شوند) الزامی است. بنابراین گروه پزشکان ایرانیان پوشش ، با مطالعه دقیق پرونده بالینی مصدوم در ارتباط با حادثه زیانبار و انطباق نظر پزشک معالج با نحوه درمان و اعمال جراحی انجام‌ شده و درصورت لزوم ویزیت حضوری مصدوم در مورد میزان صدمات با تفکیک دیه نقص عضو و ارش و سرانجام تأیید نهایی ، میزان مبلغ پرداختی را به شرکت‌های بیمه‌گر ارائه و ارسال می‌نمایند. همچنین درصورت درخواست زیان ‌‌دیده مبنی بر پرداخت خسارت علی الحساب ، طبق ماده ۱۶ قانون اصلاح شخص ثالث وسایل نقلیه موتوری زمینی مصوب ۱۳۸۷، بعد از برآورد میزان خسارت وارده بررسی و تأیید یک پزشک متخصص بیمه‌ای و معتمد و مستقل می‌تواند از هرگونه اشتباهات ارزیابی یا سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری نماید و به‌ویژه در پروندههای بررسی خسارت مقصر حادثه از محل اعتبار بیمه حوادث راننده وفق آیین‌نامه ۸۴ شورای عالی جهت تعیین درصد نقص عضو و ازکارافتادگی ، بیمه برآورد می‌گردد. گروه پزشکان ایرانیان پوشش ، با ایمان قوی و دانش تخصصی در پرونده‌های خسارت جانی ، به‌صورت بی‌طرفی و مستقل ، گزارش پزشکی را تکمیل و به شرکت بیمه‌گر یا ذی‌نفع پرونده ارائه می‌نمایند.

مشاوره حقوقی و نظریه وکیل معتمد
داشتن وکیل دادگستری متخصص درزمینه بیمه نه‌ تنها برای شرکت‌های بیمه ضروری است ، بلکه پرداخت حق‌الوکاله و حق‌المشاوره نیز هزینه محسوب نمی‌گردد و به نوعی سرمایه‌گذاری در عرصه تجارت به‌شمارمی‌آید؛ چراکه کم‌ نمودن ضرر و آثار ناشی از آن و حفظ سرمایه نیز خود ، سرمایه‌گذاری است و اگر اهمیت آن بیشتر از کسب درآمد نباشد ، کمتر از آن هم نخواهد بود. در حال حاضر، بیشترین موارد خسارت بیمه در ایران مربوط به بیمه‌نامه شخص ثالث است که میزان قابل توجه درخواست برای این بیمه ، به‌خاطر اجباری بودن قانون در این بیمه‌نامه می‌باشد. جهت حفظ حقوق شرکت‌های بیمه و صاحبان سهام آنان ، در فرایند رسیدگی بر تأدیه خسارت قانونی ، پس از بررسی و تحقیق ارزیاب خسارت در مورد علت بروز حادثه و تحقق خسارت ، تعیین مقدار خسارت و تشخیص میزان تعهد بیمه‌‏گر طبق شرایط بیمه‌نامه و تأیید پرونده بالینی ازسوی پزشک ، وکیل معتمد شرکت ، پرونده مورد بیمه را بررسی می‌کند و درصورت تأیید ، گزارش به‌صورت اتوماسیون به کارتابل قائم ‌مقام مدیرعامل جهت نظارت و تأیید صدور حواله ارسال می‌گردد. ضمناً پرونده‌های خسارتی که ابهاماتی داشته باشند و یا مبلغ دیه آنها بیشتر از نصف دیه کامل مرد مسلمان باشد ، قبل از ارسال به قائم‌مقام ، به شورای فنی ارجاع داده می‌شود. این شورا متشکل از یک ارزیاب خسارت جانی اتومبیل ، پزشک معتمد ، یکی از وکلای پایه یک شرکت ، کارشناس عالی تصادفات (کارشناس دادگستری) و یک نماینده بازرسی متخصص درزمینه اتومبیل می‌باشد که پرونده را مجدداً بررسی کرده ، درباره آن اظهارنظر قطعی می‌نمایند. با درپیش‌گرفتن این رویه ، از ایجاد هرگونه اشتباه و سوءاستفاده احتمالی جلوگیری می‌شود و شرکت‌های بیمه‌گر نیز از صحت نتایج ، اطمینان حاصل می‌کنند.